Ders Bitti

Okuldan sonra burdayız…

Virüsler

Bilgisayarlara, zarar verme potansiyeline sahip ve bu amaçla yazılmış küçük programlardır. Virüs; bir bilgisayarda aktif hale geldikten sonra çoğalma özelliğine sahiptir. Virüsler, kendilerini başka program ve dosyalara bulaştırabilme özelliğine sahiptir. Bulaştıkları bilgisayarda hızlı bir şekilde yayılırlar.

Virüsler nasıl bulaşır?

1- İnternetten indirdiğimiz dosyalardan

2- Flaş belleklerden

3- e-mail yolu ile

4- Güvensiz web sitelerinden

Virüs çeşitleri

 1- Solucanlar (Worm): Başka bir programa ihtiyaç duymadan çalışan virüslerdir. Kendini bir bilgisayardan diğerine kopyalar. Genellikle ağ üzerinden yayılırlar. Diğer virüslerden farklı olarak diğer programlara bulaşmazlar. Bazende bulaştıkları bilgisayardaki verileri başka bir bilgisayar yönlendirebilirler.

2- Truva Atları (Trojan): Bir program içerisine gizlenen ve bilgisayarda gizli işlevler yapan bir virüs programıdır. Genellikle e-posta yolu ile bulaşır. Bulaştığı bilgisayarları uzaktan erişime uygun hale getirebilirler. Bunun sonucun da virüsü bilgisayarınıza bulaştıran kişi uzaktan bilgisayarınıza bağlanabilir bilgisayarınızdaki dosyalarınız ile çok rahat işlemler yapabilirler. Dosyalarınızı silebilirler yada üzerinde değişiklik yapabilirler.

3- Makro Virüsleri: Word ya da Excel dosyalarına bir makro gibi gömülerek yaşayan virüs türüdür. Dosya açıldığında uygulamanın standart makrolarından birinin yerine yerleşiyor ve gelen her belgeye bulaşıyor.

4- Keylogger Virüsleri

Klavyedeki tuş vuruşlarının kaydedilmesi ve bunun sonucunda kişilerin şifre ve kişisel yazışmalarının başkalarına ulaştırılmasını sağlayan yazılımlardır.


Yasin DURSUN

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni 2005 - 20**