Ders Bitti

Okuldan sonra burdayız…

KULLANIM HAKLARINA GÖRE YAZILIM ÇEŞİTLERİ

KULLANIM HAKLARINA GÖRE YAZILIM ÇEŞİTLERİ

Lisanslı yazılım nedir?

Lisanslı yazılım; Yazılımın kullanım hakkının süresiz bir şekilde kullanılması için satın alınmış yazılımlara lisanslı yazılım denir.

Lisanslı yazılım kullanmanın avantajları nelerdir?

1- Yazılım üreticisinden teknik destek alabilirsiniz.
2- Yazılım’da meydana gelebilecek herhangi bir açığın kapatılması için gerekli güncellemeleri alabilirsiniz.
3- Cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmazsınız.
4- Bilgisayarınıza zararlı yazılımlar yüklenmesini engellemiş olursunuz.

Ücretsiz (FreeWare) yazılım nedir?

Dağıtımı ve kullanımı karşılığında bedel ödenmeyen yazılımlara verilen isimdir.
Genellikle internet üzerinden bilgisayara yüklenmesi olanaklı olan ve bununla birlikte, kullanımı sırasında herhangi bir ücret talebinde bulunulmayan yazılımlara ücretsiz (FreeWare) yazılım denir.
Ücretsiz yazılımlar hiçbir kısıtlama içermez.

Demo yazılım nedir?

Demo yazılım, ücretli olan bir programın; bir kaç özelliğini görebilmeniz ya da birkaç gün bu programı kullanabilmeniz için hazırlanmış programın küçük versiyonudur. Programın reklamı da diyebilirsiniz. Örneğin herhangi bir oyun demosunu yüklediğinizde en fazla bir kaç bölüm oynayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi yüklediğiniz programı tam seviyede kullanamadığınız programlar demo yazılıma örnektir.

Trial yazılım nedir?

Trial yazılımlar, tüm özellikleri aktif haldedir, ancak süre kısıtlamalıdır. Verilmiş süre zarfında yazılımın bütün özelliklerinden yararlanılır. Ancak deneme süresi bitince program artık bilgisayarımızda çalışmaz.

Shareware yazılım nedir?

Shareware (kısıtlı yazılım), kullanıcının programı tanımasını sağlayan, zaman ve özellik bakımından kısıtlı sürüme verilen addır. Bunların bir bölümü verilen süre bitiminde kullanılamaz duruma gelir. Bazıları ise kullanılabilmekte ancak bazı özellikleri işlevsizleşmektedir.


Yasin DURSUN

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni 2005 - 20**