Ders Bitti

Okuldan sonra burdayız…

Depolama Birimleri

Depolama Birimleri

Günümüzde depolama birimleri olarak

  1. Harddisk ( HDD, SSD )
  2. CD
  3. DVD
  4. Blu-Ray
  5. Flaş Disk
  6. Hafıza kartları kullanılmaktadır.

Harddisk Nedir– Özellikleri Nelerdir

Harddisk verilerimizi bilgisayarımız da kısa veya uzun süreli depo etmemizi sağlayan bir bilgisayar donanımıdır.

Harddisk manyetik alanda içinde çalışır. Havası alınmış ortamda bulunan diskler vardır. Bilgi okumak için harddisk in içinde bulunan okuyucu kafalar vardır. Biz bilgisayarımıza kaydederken dikkat ettiyseniz hep isim veririz ve konum belirtiriz neden işte bunun için kafa bizim konuma gider ve diskin üzerine oturur oradaıki bilgileri bize okur.

Harddisk Alırken nelere dikkat edilmeli?

1-Depolama Kapasitesi
2-Dönüş Hızı
3-Veri transferi
4-Kullanılan arabirim(IDE ,SATA ,..)

Harddisk Kullanımında dikkat edilecek hususlar?

1-Kasanın en alt kısmına montaj edilmeli.
2-Harddisk sanal olarak en az ikiye bölünmelidir.
3-Darbelerden kaçınılmalıdır.
4-Çalışırken kesinlikle hareket ettirilmemelidir.
5-Kapaklarının vidaları gevşetilmemelidir.

Harddisk Çeşitleri (SSD, HDD)

HDD Harddisk:
HDD’ler döner bir tabakaya sahiptirler. Bu yüzden çalışırken ses çıkarır ve ısınırlar. Veri yazma ve kopyalama hızını max. 150mb/sn dir. Darbeye dayanıksızdırlar. Fakat fiyatlarının ucuzdur.

SSD Harddisk:

SSD harddiskler, Mekanik disklere göre 15-20 kata varan daha hızlı çalışma performansına sahipler. Günümüzde şu ana kadar üretilen SSD’ler 1 TB ve üzeri veri depolama kapasitesi sunmaktadırlar.

Avantajları
– Daha güvenilir veri depolama.
– Hızlı veri erişimi.
– Hareketli parça olmadığı için sessiz çalışma şekli.
– Az enerji tüketimi ve az ısınma.
– Yüksek teknolojisi ile 2.000.000 saat çalışma süresi (Yaklaşık 230 yıl).
– Normal harddiske göre hafif ( Hdd’ler  500-700 gr iken Ssd’ler  60-100 gr).
– Yazma ve okumada daha az hata.

İşletim sistemleri dahil pek çok uygulamalarda okuma ve yazma hızı sayesinde geleneksel disklerden çok daha hızlı açılır ve yükleme zamanları önemli ölçüde kısalır.

SSD’lerin tahmini kullanım ömrü 2 milyon saattir. Bu yaklaşık 230 yıla denk gelmektedir. Geleneksel sabit disklerde bu süre 15-20  yıl gibi bir süreye denk gelmektedir.

SSD diskler mekanik hiç bir parça içermediğinden sarsıntı ve çarpmalara karşı  daha dayanıklıdır. Dış etmenlere karşı çok daha güvenilir.

SSD diskler HDD’ler gibi mekanik parça içermediğinden sıfır ses ile çalışırlar, ayrıca geleneksel disklerden daha hafiftirler ve daha düşük oranda güç harcarlar.

HDD düşerse problem çıkarma olasılığı çok yüksektir ancak SSD kasasını kırmadığınız sürece herhangi bir problem çıkarmaz.

SSD’lerin Dezavantajı: HDD harddisklere göre pahalıdır.

HDD harddisklerde; Okuma ve yazma işlemleri sırasında kafa disk yüzeyi üzerinde hareket eder “tıkır tıkır” ses çıkarırken bu seslere SSD’lerde rastlanmaz.
SSD’ler sabit disklere oranla kat kat daha performanslıdır. Günümüzde standart bir masaüstü bilgisayar diski saniyede 90 Mb, dizüstü bilgisayar diski ise 50 Mb okuma seviyesine ulaşabilmektedir. Standart bir SSD’de ise okuma hızı saniyede 500 Mb seviyesindedir.

Sisteminizde elektriksel bir aksaklık olmadığı sürece SSD’lerin bozulması mümkün değildir. Sabit diskler ise elektriğe ve çalışırken sarsılmaya karşı oldukça hassaslardır.

RPM nedir?

Öncelikle RPM’in açılından bahsedelim. RPM, İngilizce olarak Revolutions per minute teriminin kısaltılmışıdır. Açılımı ise harddisklerin içerisinde yer alan diskin birim zamandaki dönüş hızı anlamına gelmektedir. Hard disklerin RPM sayısı günümüzde dakikda 5600 RPM’den 15000 RPM’ye kadar çıkabilmektedir. Bir harddiskin RPM sayısı ne kadar yüksekse, hard disk o kadar performanslıdır.

CD’ler

Ancak Laserdisc’in küçük sürümü kompakt diskin hikayesi, biraz daha güzel. İlk kez 1982’de ortaya çıkan kompakt ses diski, manyetik teyp ile girdiği rekabetten galip olarak çıktı. Veri depolama CD-ROM’ları 80’lerin ortalarında ortaya çıkmaya başladı ve 1990’da Sony ve Philips, ilk CD-R’yi tanıttılar. CD’ler, 90’ların ortalarında Windows 95’in dağıtım birimi olabilecek kadar yaygın hale gelmişlerdi.

CD YAZMA HIZLARI
CD okuma ve yazma hızları X değeri ile belirtilir. 1X, saniyede 150 KB’lık veri transferi anlamına geliyor. Buradan 52X hızındaki bir CD sürücünün saniyede 7800 KB veri okuma, aynı hızı kullanan bir yazıcının ise saniyede 7800 KB veri kopyalama yeteneğine sahip olduğunu anlayabiliriz.

DVD Okuma Yazma Hızı

DVD sürücüler, CD sürücülere göre daha yeni bir teknolojidir. 16x, 24x, 36x gibi değişik hızlarda okuma kapasitelerine sahip olanları vardır. DVD sürücüler, aynı zamanda CD’leri de okuma özelliğine sahiptir. Fakat, CD sürücü ile DVD okutulamaz.

Mevcut DVD sürücülerin çoğu 12X veri okuma hızı sunmaktadırlar. Bu X değerinin karşılığı CD sürücüsündeki değerle aynı değildir. DVD için X 1352 KB/s’dir. 12X’lik bir DVD sürücü için maksimum okuma hızı 16244 KB/s’dir.

USB bellek ( Flaş bellek )

USB, İngilizce “Universal Serial Bus” kelimesinin kısaltmasıdır. USB’nin türkçesi “Evrensel Seri Veri yolu”dur. USB dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimidir. Son sürümü 3.0’dır. 600 MByte/sn’lik aktarım hızı vardır.

Evrensel seri veri yolu, çevre birimlerinin bilgisayara takıldıkları anda tanınıp otomatik çalışmalarını sağlamaktadır. Bu yolla 127 tür cihazı çalıştırma imkânı vardır, ek aparatlarla tek bağlantı noktasına birden fazla cihaz bağlanabilir.

Not: Toshiba ise 1980’de ilk flaş bellek çipini icat etti. 2MB kapasite ile başlandı. J

USB hızları

USB 1.0 ve 1.1: Hız 12 Mbit/sn (1.5 MByte/sn) (fullspeed)

USB 2.0: Hız 480 Mbit/sn (60 MByte/sn) (highspeed)

USB 3.0: Hız 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn) (superspeed)[1]

USB 3.1: Hız 10 Gbit/sn (1,22 GByte/sn) (superspeed 10 Gbps)


Yasin DURSUN

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni 2005 - 20**