Ders Bitti

Okuldan sonra burdayız…

Basit İnternet Terimleri -2-

Basit İnternet Terimleri -2-

İp (İnternet numarası): İnternete bağlı her bilgisayara verilen bir numaradır. Örneğin: 192.168.10.5 gibi. İnternetteki diğer bilgisayarlar bu bilgisayara verilen bu adres ile ulaşırlar.

DNS (Domain Name System):   Tarayıcınızın adres çubuğuna girdiğiniz site ismini, girmek istediğiniz sitenin gerçekte ikamet ettiği IP adresine çeviren ve internette gezinmeyi kolaylaştıran bir sistemdir. Örneğin hiç kimse şu anda Google’ın ikamet adresi olan 216.58.209.163 adresini tarayıcısına yazmaz. Onun yerine www.google.com yazar ve DNS sunucusu, bu adresi IP adresine yönlendirir.

Email (e-posta): e-posta, internet üzerinden gönderilen dijital mektup. Görsel olarak kâğıt bir mektup ile aralarında büyük bir fark yoktur. E-postalara resim, müzik, video gibi her türlü dosya türü eklenebilir. Her gün dünyada milyarlarca e-posta gönderilmektedir. Ucuzluğu ve kolaylığı nedeniyle kâğıt mektuplardan daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde Google, Yandex, Hotmail, Mynet gibi birçok site ücretsiz olarak e-posta hesabı vermektedir. Eğer bir eposta hesabınız yoksa bu sitelerden bir eposta hesabı alıp arkadaşlarınızla çok rahat iletişime geçebilirsiniz.

Blog (Web günlüğü): İnsanların öğrendiklerini, bildiklerini, paylaşmak istediklerini yazdığı web tabanlı bir sistemdir.

Blog, Web ve Login (weB-LOGin) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bir kelimedir. Burada web, interneti, log ise içerik girmeyi temsil ediyor.

Forum: İnternet üzerindeki tartışma platformu ve paylaşım sistemidir.

Forum alanına girildikten sonra ilgili kategori seçilir ve bu kategoriye bağlı olarak;

Yeni bir konu başlığı oluşturulur. Bu konu başlığına diğer kullanıcılar yorumlarını (cevaplarını) yazarak fikirlerini beyan ederler.

Bilgilendirici, Eğitici, Öğretici Konular paylaşılır ve kullanıcılar yapamadıkları şeyler hakkında bu konulardan destek alır.

Sosyal Ağ: Bireylerin, diğer insanlarla internet üzerinden tanışıp iletişim kurabildikleri ortamlardır. Günümüzde Facebook, Twitter, Google plus, Instagram gibi birçok sosyal ağ siteleri mevcuttur.

Chat: Türkçe “Sohbet” anlamına gelmektedir. İnternet üzerinden insanların bir takma ad kullanarak (nickname) sohbet edip eğlenebileceği ortamdır. Chat hem internet siteleri hem de çeşitli programlar aracılığı ile yapılabilir. Chat, internet üzerinde hiç tanımadığınız rastgele biriyle yapılabildiği gibi tanıdığınız kişilerle de yapılabilir.


Yasin DURSUN

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni 2005 - 20**