Ders Bitti

Okuldan sonra burdayız…

Basit İnternet Terimleri -1-

Basit İnternet Terimleri -1-

www (World wide web ): Dünyayı saran internet ağı.

Download: İnternetten kendi bilgisayarımıza dosya indirme. Örneğin internetten bir program veya oyun indirmek gibi.

Upload: Kendi bilgisayarımızdan bir internet sitesine dosya gönderme. Örneğin bilgisayarımızdaki bir videoyu Youtube’ye yüklemek gibi.

Browser (Tarayıcı): Web sayfalarını göstermek için kullanılan programlardır. İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome ve Opera günümüzde en çok kullanılan web tarayıcılardır.

Server (Sunucu): Daha çok “Server” veya “Ana Makine” olarak bildiğimiz sunucular, yapılandırılan herhangi bir ağ üzerinde bilgileri veya uygulamaları kullanıcılara paylaştıran, donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşan özel bir bilgisayardır.

Sunucu, sunduğu hizmete göre farklı şekillerde adlandırılır.

Örneğin sunucu, bir veritabanı hizmeti sağlıyorsa “veritabanı sunucusu” bir “web server” olarak hizmet veriyorsa “Web sunucusu” olarak adlandırılabilir.

Client (İstemci): Bir ağ üzerinde, sunucu bilgisayarlardan hizmet alan kullanıcı bilgisayarlarıdır. Bilgiye erişim yetkileri sunucu tarafından belirlenir. Eğer bir bilgisayardan Internete bağlanılarak web siteleri ziyaret ediliyorsa o bilgisayar İstemci(Client) bilgisayardır. Yani istemci bilgisayarlar, Sunucu bilgisayarlara bağlanarak onlardan bilgi alırlar.

Hosting (Barındırma): Web sayfanıza ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan  bilgisayarlara web hosting denir.

MBPS: MBPS ya da megabit internetin standart hız birimidir. “Mega Bits Per Second” yani 1 saniyede kaç mega bit veri aktarıldığını ifade eder.

Megabayt ile Megabit arasında ki fark nedir?

Bir bayt 8 bitten meydana gelmektedir. Dolayısıyla megabitin kaç megabayta denk geldiğini öğrenmek için onu 8’e bölmemiz gerekmektedir. Örneğin 100 Mbps hızına sahip bir internet paketiniz varsa bunun anlamı şudur.

Saniyede 12.5 Megabayt veri hızı elde edersiniz. Ortalama bir film 700 MB olduğu düşünelim. Yani 56 saniyede bu filmi inidrebilirsiniz. Ancak bu sadece sizin hızınıza bağlı bir durum değildir, karşıdan veri indirdiğiniz serverın durumuda indirme hızınızı etkilemektedir.


Yasin DURSUN

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni 2005 - 20**